Розробки уроків

   План-конспект уроку у 9 класі


Тема: Довколишнє середовище.
Мета: Накопичувати лексичні одиниці за темою, відпрацювати правила уживання модальних дієслів у стверджувальних, питальних та заперечних реченнях;
розвивати навички ведення бесіди (надання поради, прохання про пораду, прийняття поради), читання, аудіювання;
сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів, розширенню їх світогляду;
виховувати любов до природи.

Обладнання: підручник "English Yourself" Калініна, Самойлюкевич, 9 клас.

Хід уроку.
І.   Вступ до теми
Учитель. Ми живемо в чарівному світі, сповненому дивних речей. Це наша природа. Вона дає нам життя, вчить нас бути добрими, розумними, уважними. Вона вчить нас зрозуміти світ навколо нас: чути пісні лісів, вітру, моря, птахів, дощу.
Ю, Гагарін казав: «Яка красива наша голуба планета. Яка вона маленька! Люди світу, захищайте її, піклуйтеся про неї!». Вірш про нашу Землю буде епіграфом нашої теми.

“We live in a magic world. The world is full of wonderful things. It's our nature. Nature gives us life. Nature teaches us to be kind and clever, attentive and creative. It teaches us to understand the world around us. We are the happiest people because we can walk along seaside or listen to songs of the forest or of the wind, or of the birds...Y. Gagarin said: "How beautiful our blue planet is! How small it is! People of the world, take care of it, protect it". I want this poem to be the epigraph of our lessons.

Hug the Earth
Walking along, feeling free
Feeling the Earth near with me
And I love her and she loves me
I hug the earth and she hugs me
She's our kindest friend
We'd like to go together forever.

II. Повідомлення теми та мети
Уч итель. Протягом уроків ми будемо знайомитися з нашим чарівним оточенням. Будемо вирішувати, що ми повинні, можемо й що нам слід зробити для збереження планети.
During lessons we'll find information about our environment and decide what we must, can and should do to save our Planet.

III. Уведення та закріплення матеріалу

Відпрацювання лексичних одиниць з теми

Nouns Іменники Verbs Дієслова
habitat — середовище produce — виробляти
environment — навколишнє середовище reduce — зменшувати
level—рівень reuse — переробляти
pollution - забруднення recycle — переробляти
litter—сміття pollute — забруднювати
rubbish — сміття protect — захищати
cures —ліки keep clean — підтримувати чистоту
rainforest — тропічні ліси destroy — руйнувати
AIDS - СНІД cut down — зрізати
species —види survive — вижити
crops — врожай disappear — зникнути
atmosphere — атмосфера affect — впливати

1. Repeat after teacher (хорове відпрацювання правил читання)

2. Впр. 1, с, 76 (Students Book — SB)
Match words to the picture. (Учні повинні підписати картинки.)
Rubbish                           (H)
Litter on the beach                 (D)
Unleaded petrol                      (G)
Endangered species       (A)
SB recycling paper       (C)
SB cutting down                 (B)
Polluted river                 (E)

For example (приклад): Picture A shows endan-gered species.

Modal verbs must / mustn't
Модальні дієслова. Правила використання
Must
We use must to express:
a) obligation
b) strong advice

Mustn't
We use mustn't to express:
a) prohibition  

Have to / don't have to
We use have to / don't have to to express
a)   necessity
b)   lack of necessity

Work in pairs
Let's make up rules about using natural resources. Each group fills the gaps and explains what we must or mustn't do with our nature.
Скласти правила використання природних ресурсів. Кожна пара заповнює пропуск у реченні та пояснює, що ми повинні або не повинні робити з природою.
1. We _________ pollute rivers. (Mustn't)
2. We _________ use only unleaded petrol. (Must)
3. We _________ recycle paper, glass. (Must)
4. We _________ create so much rubbish. (Mustn't)
5. We _________ destroy rainforests. (Mustn't)
6. We _________ protect wildlife. (Must)
7. We _________ drop litter on beaches. (Mustn't)
8. We _________ let factories pollute air. (Mustn't)

Make sentences
Using rules and prompts make sentences and tell what will or won't happen if don't follow the rules.
Використовуючи правила та опорні слова, складаємо речення та робимо висновки про те, що може трапитись, якщо не виконувати правила.
1. Fewer fish will die,
2. We will reduce air pollution.
3. We will save important resources.
4. The planet will be cleaner.
5. Rare plants and animals will survive.
6. We will save endangered species.
7. Beaches will be clean and safe,
8. The atmosphere will be cleaner.
Example (приклад):
If we don't pollute rivers, fewer fish will die.
If we use only unleaded petrol, we'll reduce air pollution.

Play
Pupils are divided into two groups. Look through all the words we've used, close books. Each group tries to remember as many words as possible.
Клас поділити на дві групи, книжки закрити, кожна група повинна записати якомога більше слів, які вживали.

Work with the dialogue
Exercise 5(c), p. 77.

1.   Listen to the dialogue and name the main idea of it.
Прослухати діалог та визначити головну ідею.

2. Open your books and listen to the dialogue again and answer the question: "How must people behave during their rest at the seaside?"
Прослухати діалог з опорою на текст і написати відповідь на питання: «Як треба поводити себе під час відпочинку на узбережжі?»
Example (приклад):
We mustn't leave our rubbish behind. We must take it home in a bag. The council should provide bins.

IV. Домашнє завдання
Exercise 5, p. 77 (dialogue C) — by heart. Quiz (words on the topic)

V. Підсумки уроку
What have we known about? What do you like or don't like?
 




                                        План-конспект уроку у 7 класі


Theme :  In  Hospital
Objectives : to  practice  the  active  vocabulary  of  the  topic;
           to  improve  student’s  reading,  speaking,  listening and  writing  skills   
           through various  activities;
           to  develop  memory,  logical  thinking,  quick  reaction;
           to  teach  students  to  work  in  groups;
           to  encourage  student’s  interest  in  learning  a  foreign  language.
Equipment : textbook “ We  Learn  English” Form  7, A.Nesvit; a  tape  recorder, a  cassete (dialogue  “A visit  to the doctor”), exercise-books, handouts  with  different  activities.
                             Procedure
1.      Introduction
      How  do  you  feel  today ? I  am  glad  to  see  you so  happy  and  healthy.
       It  is  necessary  to  everyone  to  take  care  about  our  health.    
    2.  Warming  up
           Do  you  know  any  proverbs  about  health?
a)      There  are  some  cards  with  the  proverbs. Look  through  them  and  match  the  proverb  and   its  corresponding  meaning.
Good  health  is  above  wealth
Сміх  - найкращі  ліки
A  healthy mind in  a  healthy  body
Міцне  здоров'я  краще  за  багатство
A  good  laugh  is  the  best  medicine
Попередити  легше,  ніж  вилікувати
Prevention  is  better  than  treatment
У  здоровому  тілі – здоровий  дух

 b)  Explain  the meaning  of  the  words  in  English.
    3. Check  on  Homework           Exercise 7  p. 119                                                     1
  4. Practice  the  active  vocabulary  of  the  topic
а)  Look  at  the  board. Put   suitable  adjectives  in  front  of  each  of  the  following  word  and  translate  the  word-combinations.
1.      . . . .   treatment ( good )                                                                                              
2.       . . . . .   complications ( serious )
3.       a  . . . . .  cold ( bad )
4.      a  . . . . .  headache ( bad, terrible )
5.        . . . . .  help ( extra )
6.       . . . . .  medicines ( herbal )
7.       a  . . . . .  throat ( sore )
8.       . . . . . temperature ( high )
9.      a  . . . . . checkup ( medical )
10.     . . . . .  illnesses ( dangerous )
b)   Guess  what   it  is.
1.      It  happens  when  you  have  a  cut. ( a bleeding)                                              
2.      You  can not  see  them,  but  they  cause  different  illnesses.( germs)
3.      Her  job  is  to  look  after  ill  people.( a  nurse)
4.      It  is  like  a  burn,  but  it  caused  by  a  hot  liquid.( a scald)
5.      A  doctor  who  treats  our  teeth.( a  dentist)
6.      It  is  a  small,  hard  piece  of medicine,  which  you  swallow.( a  tablet, pill)
7.      It  is  a  piece  of  paper  on  which  a  doctor  has  written the  name  of  medicine  you  need.( a prescription)
8.      It  ia  a  place  where  sick  people  are  looked  after  by  doctors  and  nurses.
( a  hospital)
9.      It  is  a  special   vehicle  that  is  used  to  take  people  who  are  ill  or  injured  to  hospital.( an  ambulance)
10.   A  doctor  who  does  operations  in  a  hospital.( a  surgeon)
                                                                                                                                           2
5. Speaking
 Sometimes  people  hurt  themselves. If  it  happens,  you  must  know  what  to  do. Then  you  will  be  very  helpful. What  shall  we  do ?:
- if  a  person  has  a  fever ( He should  take  the  temperature, take  medicines, call  the  doctor,  stay  in  bed . . .)                                                          
- if  a  person  has  a  burn  or  scald ( He  should  first cool  it  and  then  put  a  clean  bandage  on  it  . . .).
- if  a  person  has  a  small  cut,  a  small  bleeding ( He  should  wash  away  the  dirt  and  germs  and  press  a  clean  piece  of  cloth  over  the  cut  to  stop  the  bleeding . . . ).
- if  a  person  has  a  broken  bone ( Don’t  move  him,  keep  him  still,  send  for  an  ambulance . . . ).
6.  Listening  ( dialogue “A Visit  to  the Doctor”)
Listen  to  the  dialogue  attentively. You  have  to  do some tasks.
a)      While- listening  task
Let’s  listen  to  the  dialogue  and  fill  in  the  grid.                                            
Doctor’s  name
Patient’s  name
Diagnose
Treatment





A :   Good  morning,  Doctor  Benson. Can  you  help  me?
B :   What’s  the  matter  with  you,  Mrs  Brown?
A :   You  see, I  feel  so  bad  today. I  have  got  a  terrible  headache  and  fever.
B :   Did  you  take  the  temperature?
A :   No,  I  don’t.
B :   Let’s  have  a  look  at  your  throat  and  take  your  temperature. Oh,  your  temperature  is  very  high: thirty-eight  and  nine. You  must  feel  bad. Do  you  cough, Mrs Brown.
A :   No, I don’t.  What  is  it,  Doctor?                                                                           3
B :  Well,  I should  listen to your heart and  lungs. Is it difficult to breathe for  you?                                                                                                                                 
A :  No, is  it  anything  serious,  Doctor  Benson?
B :  You  have  got  flu. Stay  in  bed  for  four  or  five  days,  drink  warm  tea  with  lemon. Here  is  the  prescription  for  you. Take  an  aspirin  three  times  a  day  after  meals  and  vitamins.
A :  Shall  I  take  the  vitamins  three  times  a  day  too?
B :  Well,  it’s  better  for  you  to  take  them  twice  a  day  before  meals. You  should  take  aspirin  for  three  days  and  the  vitamins  for  a  week.
A :  Thank  you,  Doctor. When  shall  I  come  next  time?
B :  Come  in  five  days. Follow  my  advice  to  avoid  serious  complications
A :  Good  bye, Doctor  Benson.                                                                                        
b)     Post- listening  task
True  or  false
1.      The  doctor’s name  is  Brown. ( - )
2.      The  patient   is  a  woman. ( + )
3.      She  has  got  a  terrible  headache  and  a fever. ( + )
4.      Mrs  Brown  coughs.  ( - )                                                                                                       
5.      It  is  difficult  to  breathe  for  her. ( - )
6.      Mrs  Benson  has  got  influenza. ( - )
7.      The  patient  must  drink  hot  milk  with  lemon. ( - )
8.      She  has  got  serious  complications. ( - )
9.      The  doctor  gives  her a  prescription. ( + )
10.   She  must  stay  in  bed. ( + )
11.   She  must  take  cold  tablets. ( - )
12.    Mrs  Brown  will  come  in  five  days. ( + )
7.      Physical  Activity
Let’s  have  a  rest  and  do  some  exercises.
                       Bend your  head,  bend  your  knees,                                             4
                      Grow  as  tall  as  New  Year  trees.                                                                                                                                                       
                      On  your  knees  slowly  fall,
                      Curl  yourself  into  a  ball.
                      Raise  your  head and jump  up  high,
                      Wave  your  hand  and  say “ Goodbye”.
8.      Reading
a) Pre- reading  task
         When  is  it  important  to  call  an  ambulance?
          When  are  people  taken  to  hospital?                                                                     
          Who  works  in  hospital?
          How  do  people  feel  in  hospital?
          How  can  you  cheer  up  your  friend  who  is  in  hospital  for  some  reason?
      b)  Reading 
    Now  open  your  bookspleasefind  exerciseon  page 120. Read  Jane’s  letter.
       c) Post- reading  activities
a)      Answer  the  questions.                                                                                            
                 Exercise 3 p. 120
b)     Read  and  complete  the  sentences.
                 Exercise  4 p. 120
9.      Speaking
 Group  work   Let’s unite  into  three  groups. Discuss  what  you  can  write  to  Jane  to  cheer  her  up in  hospital.
          10.  Writing
      Let’s  unite  into  four  groups. It  will  be  a  game “ Who  knows  the  words  better”.  Find  the  words  you  learned  at  the  previous  lessons. Write  down  them. Who  finds  them  more - is  the  winner.                                                              



H

W
H
E
A
D
A
C
H
E
Т
U

D
O
C
T
O
R
C
U
T
A
T

H
R
O
A
T
E
S
G
B
M
T

O
O
T
H
A
C
H
E
L
B
P

S
O
R
E
B
O
O
R
O
U
A

P
I
L
L
L
V
C
M
O
L
I

I
F
К
N
E
E
K
S
D
A
N

T
R
E
A
T
R
V
O
S
N
D

A
N
G
E
R
O
U
S
O
C
B

L
E
E
D
I
N
G
A
J
E
 Key : Headache,   doctor, cut,  throat,  toothache,  sore,  pill,  ill,  knee, treat,  dangerous,  bleeding,   pain,  hospital,  tablet,  recover,  shock,  germs,  blood,  ambulance.
11. Summarizing
      Dear  children,  you  have coped  with  all  the  tasks  that  I  had  prepared for  today. All  of  you  were  active,  smart  and quick. Let’s  sum  up  the  results  of our  work.    
            Did  you  like  the  lesson?
What  activity  did  you  like  most  of  all?
12. Homework
   Open  your  dairies  and  write  down  your  home task  for  the  next  lesson. Your  homework  is  to  do  exercise 6  on  page 121 ( write  a  reply  to  Jane’s  letter).
13.   Marks
The  teacher  puts  marks  and comments  upon  them.   


Комментариев нет:

Отправить комментарий